20.09.2022

Sunucu mu, Hosting mi? Haber Sitesi İçin Hangisi Seçilmeli?

"Sunucu mu, hosting mi?" sorusu çok sık sorulan konulardan birisi....

“Sunucu mu, hosting mi?” sorusu çok sık sorulan konulardan birisi. Birçok müşterimiz web siteleri için ne türde, hangi özellikte bir barındırma seçmeleri gerektiğini soruyor.

Öncelikle hosting ve sunucu (server) kavramlarına açıklık getirmeye çalışalım:

Hosting ve sunucular, barındırma anlamına gelen, web proje ve sitelerimizi barındırmamıza imkan tanıyan bir hizmettir. Hosting, barındırma hizmeti veren makinadaki belirli küçük bir parçayı temsil ederken, sunucu ise bu makinanın tamamını veya özel yapılandırılmış ve ayrıştırılmış parçasını ifade eder. Projenizin / sitenizin büyüklüğüne göre tercih edebileceğiniz hizmetlerdir. Bu iki hizmeti genel anlamda, barındırma hizmetleri şeklinde tanımlayabiliriz.

Barındırma Hizmeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İyi bir barındırma hizmeti almak web sitenizin hem performansını, hem de güvenliğini olumlu yönden etkileyen ana unsurlardandır.

  • Örneğin, paylaşımlı bir sunucuda barındırılan siteniz var ve aynı sunucuda barınan “komşularınızdan” biri trafiğinde yüksek bir artış yaşıyorsa, web siteniz olumsuz etkilenebilir. Tek bir web sitesinin bu olumsuzluğa yol açması nispeten düşük bir ihtimaldir, ancak aynı sunucuda birkaç yüz web sitesi barınması durumunda işlerin rengi değişebilir. Bununla birlikte, statik, yani belirli sayfalardan oluşan, basit seviyede bir web siteniz varsa, karmaşık kullanıcı etkileşimleri, sürekli içerik girişi gibi özelliklere sahip değilseniz, bu konu sizin için önemsizdir.
  • Sadece trafik değil, paylaşımlı bir sunucuda hosting hizmeti almanız durumunda benzer hadiselerin potansiyel güvenlik açıkları nedeniyle de yaşanması söz konusu olabilir.
  • Server veya hostingin siteniz için uygun konfigürasyonda olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.
  • Sunucudaki yazılım alt yapıları son sürümlerine güncellenmiş mi, güvenlik açıkları ile ilgili çalışmalar yapılıyor mu gibi hususları sorabilirsiniz.

Haber Sitesi İçin Sunucu mu, Hosting mi Seçmeli?

Eğer günlük haberler yayınladığınız bir haber siteniz varsa, dinamik yapıda bir siteniz var demektir. Bu durumda haber sitenizde günlük belli sayıda içerikler yayınlanması ve bu haberlerin Google tarafında indekslenmesi söz konusudur. Bu da haber sitenizin her zaman aralıksız erişilebilir olması, asla kapanmaması gerektiği anlamına geliyor.

Peki server mı, yoksa hosting mi seçerek bunu çözebiliriz?

Öncelikle burada işe yeni başlamış bir siteden bahsediyorsak farklı, uzun yıllar devam ediyor ve kemikleşmiş, sürekli yükselişte olan, ziyaretçi sayısı belli bir rakamın üzerinde bir siteden bahsediyorsak farklı davranmamız gerekmektedir.

İşe yeni başlayan bir haber sitesi sahibiyseniz, basit düzeyde bir hosting ilk etapta sizin için yeterli olacaktır. Ancak endişelenmeyin, ziyaretçi sayınız kısa sürede yükselse ve yüksek bir trafik hacmi yakalasanız bile barındırma hizmeti sağlayan kuruluşlar bu konuda paket yükseltme hizmetiyle anlık çözüm üretebilmektedirler. Örneğin, Haber Sistemleri haber yazılımlarıyla başladığınız bir hosting paketini, trafik katsayınız yükselip resimlerinizi, içeriklerinizi yüklediğiniz alan yetersiz gelmeye başladığında mevcut paketinizi bir üst pakete yükseltebilmektesiniz. Bu nedenle önünüzü görebilmek adına da, daha düşük paketlerle başlamak iyi bir tercih olabilir. Bu süreçte siz de haber sitenizin arama motorlarında daha önlerde olması, içeriklerinizin daha kaliteli hale gelmesi gibi konularda mesafe kat edebilirsiniz.

Eğer ziyaretçi sayısı yüksek, trafik hacmi normalden büyük, içerik olarak emsallerine göre daha yoğun, ilaveten reklam gelirleriyle para da kazanbildiğiniz bir haber siteniz varsa, daha sağlıklı bir yatırım yapma adına barındırma konusunu daha ince eleyip sık dokumanız gerekmektedir. Büyük haber siteleri için genellikle sınırsız bile olsalar hosting hizmetleri yeterli olmaz. Hele ki zaman zaman kesinti ve yavaşlamalar yaşanıyorsa bu konuda daha ciddi bir adım atmanızın zamanı gelmiş demektir.

Yüksek hacimli bir haber sitenizin hostingle devam etmesi güvenlik ve itibar anlamında da bir zaafiyet oluşturabilir. Bütün bunları geride burakmak için nispeten rahatlamanızı da sağlayacak olan kiralık sunucu veya VDS sunucu seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Çünkü bu sunucular,

  • Daha yüksek trafik imkanı sunarlar. Böylelikle ziyaretçilerinizin sayısı yüksek olsa da sitenizde sorun yaşama riskiniz en aza inmiş olur.
  • Daha çok disk alanı sağlarlar. Girdiğiniz içeriklerin resim ve diğer dosyaları yüklediğiniz alan anlamında depolama sorununuz ortadan kalkar.
  • Sitenizin performansında gözle görülür seviyede bir iyileşme görülür. Böylelikle ziyaretçilerin sitenizi tercih etmesi daha mümkün olurken, Google tarafında haber siteniz daha çok ziyaretçi ile ödüllendirilecektir.
  • Sunucu hizmetleri hostinglere oranla daha geniş kaynak ve imkanlar sunarlar, daha stabildir.

Sözün özü, eğer haber sitenizin sizin için her zama açık kalması, yüksek trafiklerde sorun yaşamaması, disk alanları ile ilgili endişelerinizin olmaması önemliyse, hosting yerine sunucu tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.