20.09.2022

İnternet Haber Sitesi Nasıl Kurulur?

Haber sitesi kurmak, internette gelir elde etmenin en önemli kollarından...

Haber sitesi kurmak, son günlerdeki online etkileşimi de düşündüğümüzde internette gelir elde etmenin en önemli kollarından biri diyebiliriz. Özellikle de özgün içerik üretebilenler için büyük bir kazanç kapısı haline dönüşebiliyor.

Türkiye’de gün geçtikçe yeni haber siteleri açılıyor. Kimisi bir ilçe veya bir şehirdeki gelişmelere bağlı kalarak, kimisi ulusal anlamda, kimi de kişisel anlamda bu sitelerde içerik üretiyorlar. Temeli iyi atılan ve sağlam bir alt yapı ile inşa edilen haber siteleri hem kalıcı olabiliyor, hem de toplum nezdinde etkili olabiliyorlar. Bir haber sitesi kurmak kolay bir iş olarak görülse de, profesyonel bir yaklaşım, istikrarlı ve kaliteli içerik üretmeyi gerektiriyor.

Haber sitesi açmak için bir yerden izin almak şart değil. Ancak sitenizle ilgili hukuki durumlarda size erişilebilmesi için sorumluluğu üstelenme açısından künye sayfası olması şart.

Peki, siz de bu çerçevede bir haber sitesi kurmak istediğinizde:

 • Kod bilginiz olmadan,
 • Teknik alt yapı tecrübeniz olmadan,
 • Tasarım bilmeden,
 • Meşhur haber siteleri formatında,
 • Sadece içerik girmeye odaklandığınız bir haber sitesi oluşturmanız mümkün mü dersiniz?

Kesinlikle bunların hiçbirine ihtiyacınız yok. Son dönemlerdeki gelişme ve ilerlemeleri göz önüne aldığımızda bunun mümkün olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Öyleyse adım adım ilerleyerek, kaliteli ve başarılı bir haber sitesinin temelleri nasıl atılmalı, gelin hep birlikte göz atalım.

1. Haber Sitesi Fikirleri

Öncelikle kuracağımız haber sitesi fikri üzerinde duralım. Bu sitede hangi tür haberler üreteceğiz, genel olarak odaklanacağımız ana konu ne olacak? Bölgesel mi ilerleyeceğiz, yoksa ulusal mı? Yani içinde bulunduğumuz bölge, şehir, ilçe, köy gibi kısıtlı bir alan için mi, yoksa ülkede olup biten her konuya ilişkin haberler üreteceğiz?

Bu konuda araştırmalar gösteriyor ki, özel alanlara yönelik içerik üreten haber siteleri daha çok rağbet görüyor. Google’un bölgesel bazlı arama sonuçları da dikkate alındığında belirli bir kategori veya alanda haber üretmek daha doğru bir fikir olabilir. Örneğin,

 • Bulunduğunuz il, ilçe ve bölge haberleri,
 • Engelliler için haberler,
 • Memurlara yönelik haberler,
 • Eğitim içerikli haberler,
 • Finans odaklı haberler,
 • Sağlık sektörüne yönelik haberler gibi.

Bunun sebebi, ulusal ve global anlamda seçeneklerin çok olması. Haber7, Hürriyet, Milliyet, Habertürk gibi sitelerle yarışmak pek kolay olmayacaktır. Çünkü haber yayını üzerine hem masabaşında, hem de sahada devasa ekiplerle çalışan platformlar bunlar.

Burada önemli olan fikri olgunlaştırıp üzerinde iyice düşünmektir. Çünkü çıkacağınız yol için yol haritanız sağlam olmalı.

2. Haber Sitesi İçin Alan Adı Belirlemek (Domain)

Diyelim ki, fikri belirlediniz: Kayseri’de yaşıyorsunuz ve Kayseri odaklı haberler üretmeye karar verdiniz. Bu durumda alan adınızın içinde kayseri ve haber kelimelerinin geçmesi sizin adınıza ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü aramalarda Google tarafında öne çıkabilmeniz için domain adı ve içeriğin uyumlu olması önemli bir kriter. Haber sitenizin ismi de olacak olan bu isim, akılda kalıcı, içeriğinizi yansıtıcı bir çerçevede olmalıdır. Bu durumda biz sitemizin ismini Kayseri Haberler olarak belirleyebiliriz. Bu durumda yapmamız gereken işlem, belirlediğimiz alan adını bu konuda hizmet veren bir siteden satın almaktır. Dikkat etmeniz gereken hususları özetlersek:

 • Mümkünse com uzantılı bir alan adı tercih edin.
 • Telaffuzu kolay, akılda kalıcı bir alan adı olmasına dikkat edin.
 • İçinde haber kelimesinin geçmesi büyük bir avantaj sağlayacaktır.
 • Mümkün olduğu kadar kısa bir alan adı olmasına özen gösterin.
 • Türkçe karakterlerden imkan nispetinde kaçınmanızı öneririz.

3. Hızlı ve Ekonomik Bir Haber Sitesi Kurmak

Alan adımızı aldıktan sonraki adımımız sitemizi kurmak için adım atmak olacaktır. Peki, kod bilmiyoruz, tasarım bilmiyoruz, teknik alt yapımız yok, bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz?

Bu konuda birine sıfırdan ve yeni baştan haber sistemi yazdırmak büyük bir vakit kaybı olduğu gibi maliyet olarak da size yansıması bir hayli tuzlu olacaktır. Bizim şu anki ihtiyacımız, en kısa zamanda en uygun maliyetle bir haber sitesi kurmak olduğu için bu seçeneği pas geçeceğiz.

Amerika’yı yeniden keşfetmenin anlamı yok, bu doğrultuda ilk önce hazır haber yazılımı paketlerine göz atabiliriz.

Ondan önce şunu belirtmek gerekiyor: En uygun yöntem olarak WordPress içerik yönetim sistemi dile getirilmesine karşın, başlangıç noktasında her ne kadar iyi bir tercih gibi görünse de içerikleriniz arttığında maalesef yetersiz gelmeye başlıyor. Ziyaretçi sayınız arttığında, profesyonel bir destek gerekiyor. Burada tıkanıp kalmanız, belirli bir düzeye ulaştırdığınız haber sitenizin prestijinizi kaybetmeniz, bir sürü karmaşık sorunlarla boğuşmanız işten bile değil.

Bu yüzden özel olarak yazılmış bir haber yazılımı paketine öncelik vermek mantıklı olacaktır. Örnek vermek gerekirse, piyasadaki haber yazılımı hizmeti veren şirketlerden biri olan Haber Sistemleri, sunduğu ürünler dahilinde bütün alt yapılarını ve teknik gereklilikleri size hazır bir şekilde sunuyor. Haber siteniz, sıfırdan kurulum olduğu için bir gün içinde kurulumu yapılarak teslim edilebiliyor.

Avantajları nedir peki bunun?

 • Pek çok müşterilerine hizmet verdikleri için sürekli geliştirilmesi, güncellenmesi, teknik olarak takip edilmesi,
 • Sadece haber içeriğine yönelik bir panel ve bu konuda gerekli olan her şey,
 • Haber yazmak için kullanımı kolay bir kontrol paneli, makaleler için yazarlar modülü, galeriler için özel modüller,
 • Haber yazılımının sağlıklı çalışması için gereken teknik alt yapının (SSL, özel IP, hosting, sunucu vs.) uygun şekilde konfigüre edilmiş ve sunulmuş olması.
 • Üye olduğunuz haber ajansının içeriklerini tamamen kolayca aktarabilmeniz, içerik üretmenizin kolay olması.

Siteniz kurulduktan sonra yazılımda size verilen bilgilerle kontrol panelinize giriş yaparak daha önceden yaptırmış olduğunuz logolarınızı siteye tanımlıyorsunuz. Oluşturduğunuz sosyal medya hesaplarını, künyenizi, iletişim bilgilerinizi siteye ekliyorsunuz. Sitenizi kendinize göre yapılandırmak, özelleştirmek isterseniz yine paneldeki düzenleme, sıralama araçları ile bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Sonrasında belirlediğiniz kategoriler varsa, onları oluşturabilir, siteniz için köşe yazarı olarak içerik üretecek yazarlarınız varsa onların isimlerini yazar olarak sisteme kaydedebilirsiniz.

Eğer takıldığınız bir yer olursa, haber yazılımı şirketinden yardım alabilir, varsa videolu veya yazılı eğitimlerinden yararlanabilirsiniz.

4. Haber Sitesi Kurduktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Bir haber siteniz oldu, kurulumlar yapıldı, artık aktif olarak ziyaret edilebilen bir haber sitesine sahipsiniz. Sitenizle ilgili teknik konuları da hallettiğinizi varsayıyoruz.

 • Sonraki ilk adımınız, elbette içeriklerinizi oluşturmak olacak. Dikkat etmeniz gereken husus, içeriklerinizin özgün olması. Google’ın en çok dikkat ettiği hususlardan biri olan bu konuyu es geçmemelisiniz. Sitenizi sağdan soldan kopyala yapıştır yöntemi ile doldurmanız size avantaj sağlamak yerine sizi büyük bir hüsrana sürükleyecektir. Zaten kopyala yapıştır haberciliği belli bir süre sonunda yasal olarak boğuşmanız gereken sorunlara da dönüşebilir.
 • İçerik üretme noktasında atacağını en iyi adım eğer mümkünse, bir haber ajansına abone olmak olabilir. Anadolu Ajansı, Demirören Haber Ajansı, İhlas Haber Ajansı gibi haber akışının yoğun olduğu ajanslar içerik ve görsel temini konusunda sizi büyük bir dertten kurtaracaktır.
 • Haberlerde kullandığınız görseller dikkat çekici olmalı. Haberlerinize ekleyeceğiniz görseller için ise ücretsiz görsel sunan pexel.com, freepik.com gibi siteleri kullanabilirsiniz.
 • En önemli konu, periyodik olarak içeriklerinizi eklemeyi sürdürmeniz, istikrarlı olmanız. Aralıksız olarak içerik üretmelisiniz. Fotoğraf galerileri, video galerileri gibi bölümleri de ihmal etmeyin. Gündemi yakından takip ederek haberleri ilk önce oluşturmak zaman içinde büyük bir kazanım sağlayacaktır.
 • Bu süreçte mutlaka rakiplerinizi takip edin. Kendinizi sadece sitenize odaklayıp dış dünyada ve kendi kulvarınızda olup bitenleri göz ardı etmek yanlış olur.
 • Okuyucu sadakati bakımından yorumları önemseyin, sosyal medya hesaplarınızı da bir yandan güçlendirin. Hem böylelikle sitenizi de desteklemiş olursunuz. Facebook, Twitter gibi mecralar size önemli ziyaretçi kazandıracaktır.
 • Tık tuzağı habercilik yapmanızı önermeyiz. Belli bir süre sonra haberleriniz, içi boş veya alakasız olduğu kanaatiyle spam gibi algılanabilecektir.
 • Sitenizi reklam çöplüğüne çevirmekten kaçınmalısınız. Reklamlarınızı uygun şekilde, ziyaretçilerinizi çok bunaltmadan eklemeniz yerinde olacaktır.