20.09.2022

Haber Scripti Seçerken Dikkat Edeceğiniz 11 Özellik

Haber scripti ilk bakışta veya ilk değerlendirmede sadece haber yazıp...

Haber scripti, diğer bir ifadeyle haber yazılımı, ilk bakışta veya ilk değerlendirmede sadece haber yazıp yayınlayabileceğiniz bir sistem olarak değerlendirilebilir. Ancak her ne kadar amaç haber yayınlamak, haber yayıncılığı yapmak olsa da, arka planda dikkat edilmesi gereken pek çok husus yer alıyor.

Haber Scripti Nedir?

Script, herhangi bir yazılım diliyle oluşturulan ve bir uygulamanın bütün kodlarını barındıran dosyalardır diyebiliriz. Scriptler zor işleri daha kolay yoldan yapabilmeniz için bir araya getirilmiş metinlerdir aslında. bu metin dosyaları birbiriyle bağlantılı talimatlar içerir. Bu dosyaları Notepad gibi en basit bir metin editörü ile dahi düzenleme imkanına sahipsinizdir. PHP diliyle oluşturulan bir scripte, PHP Scripti diyebiliriz. İçeriği haber yazılımı olan kodlar bütünü bir scripte de Haber Scripti denilebilir.

Haber Scripti Ne İşe Yarar?

Scriptler genel olarak belirli talimatları yerine getiren bir yapıdır. Dinamik bir yapı üzerinden kurgulanırlar. İçerik eklemek, onları resimlerle ilişkilendirmek, birden fazla blokta görünmesini sağlamak gibi konularda size imkan sağlarlar.

Haber scripti, sizin haberler ekleyerek insanalra ulaştırmanızı sağlayan bir sitenin temelini oluşturan yazılımdır. Bu doğrultuda haberler ekleyebilir, haberlerinize resimler, öne çıkarmalar iliştirebilirsiniz.

Haber Scripti Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Her şeyden önce haber scriptini güvenilir bir kurumdan / firmadan almaya dikkat etmelisiniz.

Çünkü bir haber scriptini satın aldığınız zaman her şey bitmiyor, tam aksine her şey yeni başlıyor. Teknik servisi olmayan, parçası bulunmayan bir arabayı almak nasıl kabul edilebilir gelmiyorsa, bir haber scriptini alırken de bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Satın aldığınız kişiler veya firmalar size haber scriptini verdikten sonra artık onlara ulaşamayacaksanız, hatalar, sorunlar olduğu zaman kimseyi bulamayacaksanız, yaptığınız tüm yatırım ve emeklerin boşa gideceğini unutmayın.

Haber scriptini aldıktan sonra aklınıza takılan tüm konularda size yol gösterecek, hatalarda, yazılımsal problemlerde, yaşadığınız her türlü sıkıntıda satış sonrası destek olacak bir ekibi tercih etmelisiniz.

2. Eğer bu işi gerçek anlamda yapmak istiyorsanız yatırım yapmaktan kaçınmayın.

Genelde “ilk etapta ücretsiz bir haber scripti bulabilir miyiz?” düşüncesi söz konusu olur elbette. Araştırma yaptığınız zaman pek çok ücretsiz haber scripti ile karşılaşacaksınız. Ücretsiz haber scriptlerinin en dikkat edilmesi gereken yanı, kötü niyetli kişilerin de bunları ücretsiz temin ederek bütün yazılımsal açıklarını suisitmal edebileceği ihtimalidir. Örneğin, WordPress her ne kadar ücretsiz bir çözüm olarak karşımıza çıksa da, tam manasıyla bir haber scripti diyemeyiz. Başlangıçta haber odaklı geçici bir çözüm olabilir, ancak ilerleyen süreçte yeterli gelmeyen, istediğiniz şekilde geliştirme yapamayacağınız, ya da ciddi anlamda yatırım yapmanızı, uzmanlarından destek almanızı gerektiren durumlar karşınıza mutlaka çıkacaktır.

Ücretsiz haber scriptlerinde başkalarına backlink verilebileceğini, hatta eklediğiniz haberlere müdahale edilerek de üçüncü şahısların bundan menfaat sağlayabileceği gerçeğini gözardı etmemek gerek. Unutmayın ki, bedava peynir ancak fare kapanında bulunur.

3. Haber scriptini satın almadan önce mutlaka bir demo üzerinde test etmelisiniz.

Bir haber scripti basit görünse de, komplike yapıdan oluşur. Haber eklemek için gerekli bütün unsurlar bir araya getirilmiş olsa da, bunun düzenli bir kontrol paneli ve yapıda olması çok önemlidir. Bir haberi eklerken pek çok bölümde bu haberi göstermek isteyebilirsiniz. Örneğin, haberiniz için üst manşet, ana manşet, özel haber, son dakika, haber bandı, öne çıkanlar gibi bölümler mevcut mu ve bu bölümlere kolaylıkla ekleyebiliyor musunuz? İstediğiniz haberi kolayca öne çıkarabiliyor, ziyaretçilerin dikkatine cazip bir şekilde sunabiliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını mutlaka arayın.

4. Haber scriptinin farklı seçenekleri var mı? Haber scriptini kendinize göre özelleştirebiliyor musunuz?

Örneğin, logolarını kolaylıkla yükleyip arzu ettiğiniz renk yapısını kolaylıkla uygulayabiliyor olmanız gerekir. Sitenizin ana sayfasında yer alan blokları düzenleyebiliyor musunuz, haberlerin bloklarda görünme limitleri için bir ayar mevcut mu?

5. Sitenize ekleyeceğiniz reklam yönetimlerini kolaylıkla yapabiliyor musunuz?

Sitenizin içerikleri arttıkça, en basitinden Google Adsense üzerinden reklam almaya başlayacaksınız. Bu reklamları ekleyebileceğini reklam alanlarının olması ise çok önemli. Çünkü biraz önce de belirttiğimiz gibi haber scriptleri komplike bir yapıya sahiptir. Reklam alanlarının doğru bir şekilde yerleştirilmiş ve panelden sizin bu alanlara kolaylıkla reklam ekleyebiliyor olmanız gerekir.

6. Haber scriptinin cache (önbellek) noktasında bir çözümü olup olmadığını kesinlikle kontrol etmelisiniz.

Haber siteniz zamanla geniş kitlelere ulaşmaya, ziyaretçi sayısı artmaya başladıkça sitede aynı anda aktif bulunan ziyaretçiler ciddi bir ağırlık oluşturur. Bu da sunucu üzerinde ciddi bir yüke yol açar. Bunun yazılımsal çözümü ise cache, yani önbellekleme metodudur. Haber sitesinde yeni eklediğiniz bir içerik yoksa eskisinin sunucuyu yormadan ziyaretçilere sunulmasıdır. Eğer bu konu gözardı edilirse, siteniz kilitlenir, farklı sunucu hataları ile karşılaşmaya başlarsınız.

7. Haber scripti önemli haber ajanslarına yönelik haber botu seçeneği sunuyor olmalıdır.

Haber sitenizin içeriklerini genişletmek için bir süre sonra haber ajanslarından birine abone olmak isteyebilirsiniz. Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı, Demirören Haber Ajansı gibi haber ajansları sahadaki muhabir ve işbirliği yaptıkları ekipler sayesinde bir günde yüzlerce haber akışı sağlarlar. Siz bu ajanslardan birine veya daha fazlasına abone olduğunuzda haber scriptinizin panelinden bu ajanslarla doğrudan bağlantı kurarak onlardan gelen haberleri yayınlayabilir, düzenleyerek ziyaretçilerinize sunabilirseniz içerik kalitenizi ve hızınızı artırabilirsiniz.

8. Fotoğraf ve video galeri konusunda esnek imkanlar sunuyor olmalıdır.

Fotoğraf ve video galeriler en çok ziyaret edilen içeriklerin başında geliyor. Siz de gerek bir habere bağlı olarak, gerekse bir başına bu tür galeriler oluşturma ihtiyacını sık duyacaksınız. Bu galerilere resimler ve videolar kolaylıkla eklenebiliyor mu, Youtube, Video gibi video servislerinin videoları gömülebiliyor mu, galeri sayfalarında reklamları istediğiniz şekilde konumlandırabiliyor musunuz?

9. Haber sitenizde makaleler yazan özel yazarlar yer alacaksan onlara uygun bir yapı olması gerekir.

Yazarlarınızı sayfada ayrıca listeleyebilmeniz ve onların makalelerinin güncel şekilde listelenmesi, istendiği zaman geçmiş köşe yazılarına da ulaşılabilmesi mümkün olmalıdır. Köşe yazarlarınıza ayrıca kullanıcı yetkisi tanıyarak, onların sadece kendi makalelerini ekleyebilmesi de önemli bir konu.

10. Sitenizin mobil sürümü bütün mobil cihazlarda düzgün bir şekilde görünmelidir.

Bugün haber sitelerinin ziyaretçilerinin %70’inden fazlasının mobil kaynaklı olduğunu göz önünde bulundurursak, sitenizin mobil versiyonunun sanılandan daha önemli olduğu ortaya çıkıyor. Mobil sürümde haberleriniz, ana manşetiniz, özel haberleriniz, haber bölümleriniz, reklam yerleşimleriniz kontrol edilebiliyor mu? Responsive (esnek) bir site olması size cazip gelse de, responsive siteler masaüstü sitelerin küçültülmüş halleri olduğundan, mobilde görünmeseler dahi masaüstündeki grafik ve yerleşimlerin yüklenerek sitenin hızını etkilemeleri söz konusudur. Bu nedenle özel bir mobil sürümü olması her zaman bir haber sitesi için daha sağlıklıdır.

11. Sitenizde işi kolaylaştırak ekstra kısımlar mevcut mu?

Bunların dışında haber scriptinizde her ne kadar olmasa olur diye düşünseniz de, anketler, biyografiler, firma rehberi, e-gazeteler, karikatür, röportajlar, seri ilanlar, üye yönetimi gibi konuların yer alması siteniz büyüdükçe çok ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.