20.09.2022

Google Play Store’a Haber Uygulaması Nasıl Yüklenir?

Google Play Store, Google tarafından Android işletim sistemine yönelik geliştirilmiş...

Google Play Store, Google tarafından Android işletim sistemine yönelik geliştirilmiş bir uygulama yönetim ve dağıtım platformudur. Kullanıcılar buradan Android SDK ile geliştirilmiş ve buraya yüklenmiş uygulamaları inceleyebilir, indirebilir, kullanabilir. Google Play Store, çoğunlukla mobil cihazlara yönelik olan Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olarak hizmet vermektedir.

Google Play Store sadece Android için uygulamalar sunmaz, müzik, film, kitap gibi dijital içerikler de mevcuttur. Ayrıca özellikle de Google TV’ler için film ve televizyon programları da yayınlamaktadır. Aslında bir nevi Android market olarak hizmet veriyor diyebiliriz. Burada yer alan uygulama ve oyunlar ücretli veya ücretsiz olabildiği gibi, pek çok uygulama içi satış da yapılabilmektedir.

Google Play Store’dan faydalanabilmeniz için mutlaka bir Google hesabınızın olması gerekir. Ücretli hizmetlerden, yani paralı uygulamalar, uygulama içi satın alımlar, ücretli kitap, dergi, film,müzik vs. yararlanabilmeniz için kredi kartı tanımlamanız veya herhangi bir ödeme sistemiyle ödeme yapmanız lazımdır.

Google Play Store Hizmetleri Ne Zaman Başladı?

Android Market olarak 2008 yılında tanıtılan platform, takip eden iki yıl içerisinde ücretli uygulamalar kapsamında sınırlarını iyice genişletti. 2011 yılında uygulama içi satım özelliğini de aktif ettikten sonra, 2012 yılında Android Market ismi Google Play olarak yenilendi ve marka olarak öne çıkarıldı.

Günümüz itibariyle uygulama, müzik, kitaplar, filmler ve TV, gazetelik ve oyunlar olmak üzere 6 ayrı kategoride içerikler barındırmakta ve bu kapsamda hizmetler sunmaktadır. Şubat 2021 tarihi baz alındığında Google Play Store’da 3.148.832+ uygulama yer aldığı açıklanmıştır.

Google Play Store Uygulamaları

Google Play Store milyarlarca yer alan uygulamalar cihazlara göre filtrelenerek sunulmaktadır. Apple cihazlarının aksine Android işletim sistemini kullanan yüzlerce cihaz markası vardır ve bu durum kimi zaman karmaşaya neden olsa da, son zamanlarda bu konuda hayli mesafe katedildiğini söyleyebiliriz. Google Play Store uygulaması açık kaynaklı bir platform değildir ve cihaz markaları bu özelliği entegre etmek için Google ile lisans anlaşmaları yaparlar.

Play Store’da yer alan uygulamaları bir geliştiricinin web sitesinden veya üçüncü parti bir uygulama üzerinden de indirebilirsiniz. Android uygulamaları Windows EXE uygulamaları gibidir, Android Paketi kısaltması olarak APK şeklinde ifade edilir.

Google, Play Store üzerine yüklenen kötü niyetli uygulamaları engellemek için Google Bouncer adlı bir koruma sistemi kullanıyor. Buna rağmen Apple ile kıyaslandığında Android cihazlarda virüs vakaları çok yaygındır ve kötü niyetli uygulamalar aracılığı ile mağdur olan kişi sayısı da az değildir.

Play Store’da Uygulamanızı Nasıl Yayınlarsınız?

Uygulamanızın Android Studio’da APK dosyasını oluşturdunuz diyelim. Telefonunuzda APK olarak testlerini de yaptınız. Artık sıra yayınlamaya geldi.

 • Uygulama geliştiren biriyseniz ve Google Play Store’da yayınlamak ya da satmak istiyorsanız öncelikle bir geliştirici hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Eğer bir ekibin üyesiyseniz, davet edilerek başka bir hesaba dahil olabilirsiniz.
 • Hesap oluştururken Google sizden tek seferlik olmak üzere 25 dolarlık bir ücret tahsil ederek kimliğinizi doğrulamanızı isteyecektir.
 • Geliştirici hesabınız aktif olduktan sonra uygulamalarınızı yayınlamanız ve yönetmeniz mümkün olur.
 • Yeni güncellenen son derece kullanışlı olan Google Play Console vasıtası ile uygulamanızı yayınlayabilir, yönetebilir, Google’dan gelen öneri ve uyarı mesajlarını, uygulamalara ait detaylı raporları vs. görebilirsiniz.
 • Geliştirici hesabınızda “Yeni Uygulama Yükle” butonunu tıkladığınızda size uygulamanızla ilgili bazı bilgiler sorulacaktır. Uygulamanızın ismi, varsayılan dili gibi bilgileri ayarlamanız, politikalara yönelik sözleşmeleri kabul etmeniz istenir.
 • Sonraki adımda ise Android Paket Dosyasını (APK) yüklemek için Google’ın talimatlarına göre “Upload APK” butonunu tıklayıp uygulama dosyanızı yükleyebilirsiniz.
 • Uygulamanıza yönelik anahtar kelimeler, uygulamanızın açıklaması, istenen boyutlarda (genellikle kare formatında) ikonlar ve görseller, uygulamanızın ekran görüntülerini içeren görseller gibi materyalleri ekleyebilirsiniz.
 • Uygulamanız için yönlendirebileceğiniz bir Gizlilik Politikası sayfası mutlaka olmalıdır. Bunu ister kendi sitenize, ister başka bir yere, kısaca tıklandığında açılabilen bir şekilde konumlandırmanız gerekir.
 • Uygulamanız için farklı dillerde içerik sunacaksanız, çeviriler kısmını kullanabilirsiniz.
 • Uygulamanız için ücretlendirme politikanızı en baştan belirlemelisiniz. Eğer ücretsiz olarak seçtiniz ve yayına aldıysanız daha sonra ücretliye çeviremiyorsunuz.
 • Uygulamanızı İNCELE ve YAYINLA diyerek onaya göndermiş olursunuz. Genellikle en fazla iki saat içinde Google Play Store’a herkese ulaşabilecek şekilde yayına alınmış olacaktır.
 • Google, şiddet ve zorbalık, nefret söylemleri, farklı kimlik ve aldatıcı davranış, açık cinsel materyaller barındıran uygulamalara kısıtlamalar getirir.
 • Uygulama satışı ve uygulama içi satın alımlarda, kredi kartı, bankamatik kartı, operatör faturalandırması, hediye kartı ve Türkiye dışındaki ülkelerde ise Paypal kullanılabilir. Google Play Store üzerinden yapılan tüm alışverişlerden uygulama geliştiricilerden Google, en fazla %30 komisyon almaktadır.

Haber Uygulaması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Haber uygulaması geliştirdiyseniz ve yayınlamak istiyorsanız bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Google Play’da haber uygulaması olarak kendini tanımlayan her bir uygulama Google tarafından sunulan gereksinimleri mutlaka karşılamak zorundadır.Uygulamanız bir haber uygulaması ise, bunu özellikle bildirmeniz ve belirtmeniz istenmektedir.

 • Eğer üyelik hizmetleri karşılığı haber içerikleri sunuluyorsa kullanıcılara mutlaka içerik önizlemesi sunması şarttır.
 • Uygulamada haberlerin kaynağı olan web siteniz, geçerli ve doğrulanabilir iletişim bilgileriniz, her makalenin gerçek yazarının kim olduğu, haberlerinizin yayıncıları ve katkıda bulunanların sahiplik bilgileri sunulmalıdır.
 • Uygulama içinde mutlaka bir künye sayfası yer almalıdır.
 • Yazım hatalarına dikkat edilmelidir.
 • Dinamik, güncellenebilen içerikler sunmalıdır.
 • Öncelikli olarak satış ortaklığı ve reklam yayıncılığı odaklı bir politika izlememelidir.
 • Kaynaklar konusunda şeffaf olmalı, her kaynak haber yayınlama politikalarına uygun şekilde olmalıdır.